ВИБІР ГВИНТІВ і ШУРУПІВ ЗА ТИПОМ ГОЛОВКИ
Складання меблів, різні ремонтні та оздоблювальні роботи всередині та зовні приміщення вимагають з’єднання різноманітних деталей. Щоб отримати з’єднання з відомими характеристиками можна вибрати один з трьох видів кріплення:
- болт,
- гвинт,
- шуруп.
Поширені види з’єднань
Якщо болтове з’єднання найчастіше затягується за допомогою гайкового ключа, який визначає форму головки металовиробу, то гвинти та шурупи мають суттєву відмінність. Для виконання різних завдань вони забезпечуються головками різного типу, різноманітність викликана:
- зміною характеристик кріплення,
- необхідністю візуального ефекту,
- шліцем.
Типи головок гвинтів та шурупів
Вибір гвинтів, шурупів на кшталт головки – досить проста процедура, але вона вимагає уважності. Серед найпоширеніших типів головок даних метизів:
- плоска (тарілчаста),
- кругла,
- опукла,
- грибоподібна,
- потайна,
- напівпотаємна.
Все частіше вибір падає на гвинти з тарілчастими, потайними та напівпотайними головками, шурупи – з потай та напівпотай. Це пов’язано з тим, що додаткове кріплення, що застосовується з гвинтами, а також деякі предмети, що з’єднуються, забезпечені зенковкой. Після пригвинчування головка кріплення входить в отвір так, що верхня площина її вирівнюється з площиною деталі. Якщо ж застосовується шуруп, що досить часто відбувається при роботах з пористими і пустотілими матеріалами, потаємна головка вкручується урівень. Наприклад, так відбувається при монтажі гіпсокартону. Шуруп також буває забезпечений головкою на кшталт болта, такою називають «глухар».
Тип голівки даних видів кріплення дозволяє, крім іншого, зберігати поверхню цільного матеріалу. Відомо, що мала площа даної частини шурупа або гвинта при надмірному навантаженні в момент пригвинчування може сприяти утворенню тріщин. З цієї причини існують вказівки, що рекомендують застосовувати з крихкими, малоеластичними матеріалами гвинти з головкою більшої площі, або доповнювати їх шайбами та розетками.
Як було зазначено, деякі типи головок мають форму, що дозволяє розмістити складний тип шліцю. Різні шліци створюють у момент прикручування різні тиски на власні частини, тому, щоб у момент застосування не зірвати їх, головку формують із запасом міцності. Не варто забувати про те, що будь-яке кріплення виготовляється з різних марок сталі, покритої спеціальним захисним або декоративним шаром, це також впливає на якість шліцю, а значить, головки кріплення.